Pracownia muzyczna liczy pięciu uczestników. Zajęcia nakierowane są na „wolne” zadania i ćwiczenia motywacyjno-relaksacyjno-uwrażliwiające z szeroko pojętym dźwiękiem/głosem z wykorzystaniem podstawach elementów dzieła muzycznego tj. rytm, melodia, tempo, dynamika itp.

Pracownia pełni rolę bardziej rewalidacyjno-opiekuńczą z nastawieniem na aktywizację społeczną a niżeli zawodową. Praca nakierowana jest na grupę to zajęcia prowadzone są z uwzględnieniem programów indywidualnych i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika.

images/PMzajecia_1d.jpgimages/PMzajecia_2d.jpgimages/PMzajecia_3d.jpgimages/PMzajecia_4d.jpgimages/PMzajecia_5d.jpgimages/PMzajecia_6d.jpgimages/PMzajecia_7d.jpgimages/PMzajecia_8d.jpgimages/PMzajecia_9d.jpgimages/PMzajecia_10d.jpgimages/PMzajecia_11d.jpg

Orkiestra

W ramach pracowni działa także orkiestra - Maszyniści Dźwięku. Orkiestra skierowana jest do tzw. „świadomie zainteresowanych" uczestników którzy z własnej woli ponad programowo zgłaszają chęć pracy w zespole. Praca w orkiestrze polega na samodzielnym wydobywaniu dźwięków z instrumentów archaicznych, nauce tekstów a także z akompaniamentu własnego ciała (śpiew, klaskanie, tupanie, gwizdanie, itp. itd.). Idea grupy oparta jest o żywą samodzielną prezentację "muzyki-sztuki", której aranżacje przybierają formę koncertu, impresji, performance, instalacji, wystawy itp. Gra w orkiestrze jest sztuką uczenia się komunikacji między ludźmi. Repertuar ( muzyka i teksty) jest autorski, i jest dziełem samych uczestników. Głównym celem orkiestry, po przez pracę w grupie jest przygotowanie uczestnika pod kontem aktywizacji zawodowej. Konsekwencją i „nagrodą” za zrealizowane pomysły i wykonaną pracę są występy publiczne. Orkiestra posiada na swoim koncie szereg koncertów od okolicznościowych po festiwale regionalne jak i ogólnopolskie na których to zdobyła liczne wyróżnienia.

www.facebook.com/MaszynisciDzwieku

Instrumenty

Pracownia w głównej mierze wyposażona jest w instrumenty archaiczne/etniczne głównie w stroju pentatonicznym. Ale również można w niej znaleźć klasyczne instrumenty tj. gitara, klawisze, flety. W naszej pracowni wykorzystujemy także instrumenty zbudowane przez nas z tzw. materiałów-dźwięków wtórnych które adoptujemy z otaczającej nas przestrzeni tj. minerały (np. kamienie, glina, piasek itp.), rośliny (np. drewno, ziarna, łupiny, tykwy, itp.), zwierzęta (np. muszle, pióra, wełna itp.), surowce wtórne (papier, metale, ceramika, plastik itp.), żywioły (np. woda, powietrze, itp.) a także akompaniament własnego ciała.

images/PMinstrumenty_1d.jpgimages/PMinstrumenty_2d.jpgimages/PMinstrumenty_3d.jpgimages/PMinstrumenty_4d.jpgimages/PMinstrumenty_5d.jpgimages/PMinstrumenty_6d.jpgimages/PMinstrumenty_7d.jpgimages/PMinstrumenty_8d.jpg

Metodyka/dydaktyka

Program terapii jak i charakter pracowni opiera się głównie na metodach i technikach pedagogiki waldorfskie/antropozoficznejj, muzykoterapii klasycznej, muzykoterapii dogłębnej-komórkowej

Muzykoterapeuta
Tomasz Niewiadomy

Agnieszka (uczestniczka zajęć) o pracowni: "W Ostoi zajęcia prowadzi Tomasz. Zajmuje się muzykoterapią, uczy grać na instrumentach. Muzykoterapia polega na relaksie, odprężaniu. Ta muzyka powoduje, że człowiek jest wyluzowany, wypoczęty, zrelaksowany, odprężony. Tomek jest uzdolnionym muzykiem. Ma talent."

Wesprzyj nas

Zbiórka na wkład własny

zrzutka wkład własny trenerzy Ostoja

LINK DO ZRZUTKI
Liczymy na Was

Artyści/stki Codzienności

Program zintegrowanych działań zdrowotnych

Należymy do

logo pfzw2Dolnośląska Rada ds. Młodzieży

sieć MPD

WSON

Czym jest MPD

Czym jest MPD?

Autyzm - co to znaczy?

Autyzm - co to znaczy?