Raport z Warsztatów Obywatelskich, które odbyły się w Newcastle (7-13.07.2014) w Fundacji Percy Hedley w ramach realizowanego projektu Pogranicze Równych Szans.
Organizator: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ?Krok za Krokiem" z Zamościa Dolnośląskie i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz OSTOJA z Wrocławia.
Współfinansowanie (finansowanie): Fundusze Szwajcarskie Swiss Contribution
W ramach realizowanego przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz OSTOJA z Wrocławia i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ?Krok za Krokiem" z Zamościa (lider projektu) projektu ?Pogranicze Równych Szans" w terminie 7-13.07.2014 odbyły się warsztaty obywatelskie w Newcastle (Anglia). W wyjeździe wzięło udział 16 osób z Polski zarówno z Dolnego Śląska jak i Lubelszczyzny (8 osób z niepełnosprawnością i 8 wolontariuszy na co dzień działających w organizacjach pozarządowych). Na warsztaty obywatelskie składały się: wizyty studyjne w placówkach pomocowych Fundacji Percy Hedley, zajęcia aktywizujące, rekreacyjno-kulturalne w ramach proponowanych form spędzania czasu wolnego (wędkowanie, żeglowanie, zwiedzanie miasta), udział w zajęciach sportowych, kulinarnych i artystycznych. We wszystkich aktywnościach brali udział uczestnicy z Polski jak i uczniowie i nauczyciele ze szkół goszczącej nas Fundacji. Podczas warsztatów mieliśmy okazję przyjrzeć się rozwiązaniom jakie zastosowały miasto Newcastle oraz placówki Percy Hedley w celu umożliwienia równoprawnego udziału osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym:
- Dostosowanie sprzętów sportowych ? wózki do gry w koszykówkę, football, wysokiej jakości sprzęt do bocci.
- Dostosowane toalety ? duże, przesuwane drzwi, duże przyciski, które ułatwiają korzystanie z ich funkcji, przycisk alarmowy, działające na zbliżenie podajniki mydła, wody i papieru
- Duża świadomość i empatia społeczeństwa brytyjskiego w zakresie wiedzy nt potrzeb osób z niepełnosprawnością
- Dostosowanie architektury miasta i budynków, windy, brak progów, podjazdy dostosowane do potrzeb osób zarówno z problemami w poruszaniu się jak i osób niewidzących.
- Dostosowanie sprzętów kuchennych, obniżane i podwyższane blaty, zlewy, umywalki, piekarniki otwierane jak szafka, co umożliwia swobodne korzystanie z nich przez osoby poruszające się na wózku
- Łatwy dostęp do usług asystenckich
- Ogrody sensoryczne
- Dostosowane sprzęty codziennego użytku, pomoce do karmienia, komunikatory itp.
- Radiowęzeł we wszystkich placówkach umożliwiający szybką komunikację między pracownikami
- Sprzęty rehabilitacyjne na bardzo wysokim poziomie, dostęp do basenu i hydroterapii dla każdego dzięki specjalnemu systemowi szyn na suficie
- Busy z podnośnikami i bezpiecznymi miejscami dla osób poruszających się na wózkach
- W wagonach metra specjalnie wydzielone i zaplanowane miejsca dla osób poruszających się na wózkach, dostosowane wejścia i windy na stacjach metra, przystankach
Poza doświadczeniami z Newcastle grupa zdobyła doświadczenie w poruszaniu się na terenie międzynarodowych portów lotniczych. Wszystkie lotniska (Warszawa, Amsterdam, Newcastle) zapewniły wysokiej jakości wsparcie asystenckie w bezpiecznym poruszaniu się po lotnisku i w samolocie.
Warsztaty obywatelskie w Newcastle pozwoliły uczestnikom wyjazdu na zwiększenie świadomości z zakresu równoprawnego udziału w życiu społecznym a wolontariusze zdobyli wiedzę na temat możliwości wdrażania usprawnień w pracy z osobami z niepełnosprawnością. W roku 2015 jest planowana rewizyta i podobne warsztaty we Wrocławiu w Stowarzyszeniu OSTOJA.
Krótkie wrażenie jednej z uczestniczek warsztatów:
Pierwszy raz byliśmy w Anglii w Newcastle z grupą z Zamościa. Wyjazd trwał od 5.07 ? do 15.07.2014. Braliśmy udział w projekcie Pogranicze Równych Szans. Lecieliśmy samolotem, mieszkaliśmy w hotelu. W Anglii zwiedzaliśmy stadion piłkarski, płynęliśmy łódką po rzece, byliśmy na rybach, byliśmy w college, byliśmy na spacerze, byliśmy w muzeum, braliśmy udział w zajęciach z uczniami ze szkoły Percy Hedley, był dzień sportu. Bardzo mi się podobało. Kamila Kempa.